ESO Endüstriyel Otomasyon

HAKKIMIZDA

ESO Group bünyesinde bulunan ESO Endüstriyel Otomasyon 2005 yılında kurulmuş olup endüstriyel otomasyon endüstrisinin önde gelen kurumlarındandır. Firma Türkiye’de özellikle araç lastiği üretim otomasyonu konusunda uzmanlaşmış ardından istikrarlı bir büyüme kaydederek diğer sektörlerde de yatırım sahiplerinin çözüm ortağı olmuştur. ESO Endüstriyel Otomasyon Kocaeli’de bulunan üretim tesisinde; makine otomasyonu, fabrika üretim proses otomasyonu, tasarım, projelendirme, uygulama, devreye alma ve satış sonrası servis hizmetlerinin sağlanması konularında çalışmaktadır. Şirket aynı zamanda pano tasarımı, pano montajı, elektrik genel bakımı ve kablolama ile ilgili taahhüt projelerinde de müşterilerinin güvenilir çözüm ortağıdır. ESO Endüstriyel Otomasyon ayrıca Almanya Laser & Med Endüstriyel Lazer Ürünleri ve Fara Led Lamb Türkiye Distribütörü olup Mitsubishi Electric, Festo, Elimko, Turck ve Lapp Group firmalarının da Kocaeli Bayiliğini yapmaktadır.

ESO Endüstriyel Otomasyon anahtar teslimi fabrika kurulum projelerinde kardeş şirketi Erdemtaş Makine ile birlikte ESO Grup çatısı altında çalışmaktadır. Makine tasarımı, üretimi ve sistemin mekanik kurulumunu Erdemtaş gerçekleştirirken ESO Endüstriyel sistemin otomasyon kurulumunu, elektrik kablolamasını, pano üretimini yapmaktadır. Sistem şirketin kendisine ait makine, vinç ve platformlar ile sahada montaj işlemleri tamamlanıp devreye alındıktan sonra müşteriye teslim edilmektedir. ESO Grup çatısı altında kurulan bu güçlü ve özel sinerji ile anahtar teslimi fabrika kurulum proseslerinde proje sahipleri tek bir muhatap firma ile tüm süreci zamanında tamamlayabilmekte, kaliteli ürün ve hizmet almakta, maliyetlerden tasarruf edebilmektedir.

Köklü bir bilgi birikimi ve deneyimi ile gelişimini hızlandıran ESO Endüstriyel Otomasyon yalnızca Türkiye pazarında değil, aynı zamanda Afrika ve Avrupa kıtası ülkelerinde de çeşitli projelere imza atmıştır. Şirket ivme kazanan yurtdışı açılımlarının devamı için var gücüyle çalışmaktadır.

Doğu ve batının köprü kurduğu kilit bir konumda yer alan ESO Endüstriyel, alanının kararlı öncülerinden biri olarak müşteri memnuniyeti, kalite, güvenlik ve çevre meselelerini önemseyerek çalışmalarını sürdürürken güçlü misyonu, vizyonu ve koruduğu değerleriyle her alanda en iyi sonuçları sunmayı sürdürecektir.

Misyonumuz

Müşteri odaklı bir şirket olarak hedefimiz, yasalara bağlı olarak üstün kalitedeki kusursuz ürün ve hizmetlerimizle kendimizi sürekli gelişime adamaktır. Projelerin en az maliyetle zamanında teslimini ve bu süreçte çevre, iş sağlığı ve güvenliği konularını önemsiyoruz. Misyonumuzla birlikte çalışanlarımız, toplumumuz ve paydaşlarımıza olumlu katkılarda bulunmayı hedefliyoruz.

Vizyonumuz

Teknolojisini ve yetkinliklerini sürekli geliştirerek yarattığı farklılık ve kalite ile müşterilerimizin çözüm ortağı olarak maksimum memnuniyetlerini sağlamaktır.

Tarihçe

ESO Endüstriyel Otomasyon 2005 yılında özellikle lastik sektörüne yönelik endüstriyel otomasyon sistemleri kurulumu, elektrik taahhüt hizmetleri ve makine imalatı konularında müşterilerinin çözüm ortağı olmak amacıyla Kocaeli’nin İzmit İlçesinde kurulmuştur.

ESO Endüstriyel Otomasyon, elektrik taahhüt işi ile başlayan ticari hayatına aynı yıl fabrika otomasyon ürünleri ile ilgili Mitsubishi Electiric, sıcaklık ve basınç ölçüm sistemleri ile ilgili olarak Elimko firmalarının bayiliğini ayrıca Laser Med Endüstriyel Lazer Firmasının da Türkiye distrübütörlüğünü üstlenmiştir.

Firmanın endüstriyel otomasyon tarafı 2006 yılında hayata geçmiştir. Kurucusunun lastik sektöründe kazandığı 35 yılı aşkın deneyimini ağırlıklı olarak yine lastik sektörüyle buluşturan ESO Endüstriyel Otomasyon 2007 yılında Erdemtaş Makine’nin kurulması ile birlikte otomasyon, elektrik ve mekanik içeren çözümleri ESO Group çatısı altında toplamıştır. Bu önemli kilometre taşı mekanik çalışmalar ile elektrik ve otomasyon sistemlerinin kurulumunu bir bütün olarak ele aldığı için anahtar teslim çözüm oluşturma açısından ülkemizde ilk ve tek iş modeli olmuş ve firmaya büyük bir rekabet avantajı sağlamıştır. ESO Group bünyesine elektrik, elektronik ve makine mühendislerinden oluşturulan tasarım ve araştırma geliştirme ekibini de katmış aynı zamanda yeni üretim tesisi kurulumunu gerçekleştirmiştir. Müşterilerinin gereksinimlerini doğru analiz ederek projeye döküp, tasarımını ve üretimini yapabilme ve aynı zamanda yazılım oluşturup sistemi devreye alabilme yeteneğine sahip mühendis ekibi gerçekleştirdiği projerle firmanın müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımını hayata geçirmektedir.

ESO Endüstriyel Otomasyon 2010 yılında İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesine ve Avrupa Standartlarında üretim yapıldığını kanıtlayan CE belgesine layık görülmüştür.

Yurtiçinde önemli başarılara imza atan ESO Endüstriyel Otomason, aynı yıllarda yurtdışında bulunan global lastik markaların fabrikalarının demontajını yaparak Türkiye’ de kurulumunu ve devreye alma işlemlerini kusursuz bir şekilde gerçekleştirerek yurtdışı açılımını başlatmıştır.

2012 yılına gelindiğinde Dünya çapında lider otomasyon teknolojisine sahip Festo’ nun bayiliğini alan ESO Endüstriyel Otomasyon kilomete taşlarına bir yenisini daha ekleyerek özellikle satış ve pazarlama alanlarında önemli stratejik değişimleri hayata geçirerek güçlenmeye devam etmiştir. Aynı yıl mühendislerden oluşan satış ekibini büyük ölçüde geliştiren firma, İzmit’te farklı bir lokasyonda satış ofisi kurmuştur.

Bu süreçte önemli referanslar edinen ESO Endüstriyel Otomasyon’nun, 2014 yılında Türkiye’ de yatırım kararı alan dev bir Japon Lastik markasının anahtar teslim fabrika kurulumunu gerçekleştirmesi yine önemli diğer bir kilometre taşı olmuş, anahtar teslimi fabrika kurulumu kulvarının açılmasını sağlamıştır. İç Anadolu’ da devam etmekte olan anahtar teslim projelerini hayata geçiren ekipler için Aksaray, Çankırı ve Kırşehir illerinde yerleşik düzen yaşam alanları oluşturulmuştur.

Gücünü müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımından alan şirket hızlı ancak temkinli adımlar atarak 2016 yılında Türkiye’ de yatırımı bulunan bir lastik markasının farklı bir lokasyonda yapmakta olduğu fabrika projesine dahil olmuştur. Aynı yıl 60 yıldır farklı endüstriler ve pazarlar için kablo üreten Dünya markası Lapp Group ve endüstriyel otomasyon sistemleri için sensör çözümleri üreten başka bir Dünya markası Leuze Elektronic’in bayiliğini üstlenmiştir.

ESO Endüstriyel Otomasyon yurtdışı açılımına Türkiye’ de faaliyet gösteren bir markanın fabrikasının komple sökülüp Türkiye’ ye montajı projesi ile devam ederken kendi içinde gelişmini de kurumsallaşma süreci ile devam ettirmektedir.

Günümüze gelindiğinde ESO Group’ un gerek yurtiçi gerekse yurtdışı açılımlarında projeleri hayata geçiren 145 kişilik bir ekibi bulunmaktadır. Sürdürülebilirlik kavramı şirketin tüm departmanında işlerliğini devam ettirmektedir.

Şirketin kurulduğu bugüne oluşturduğu başarı hikayesi yazılmaya devam etmektedir. ESO Endüstriyel Otomasyon sürekli gelişim vizyonu ile lastik ve otomotiv sektörlerinde edindiği tecrubeleri gelecekte kurumsal bir yapı ile farklı sektörlerde kullanmayı hedeflemektedir.

Belgelerimiz

Kalite Politikamız

Araç lastiği üretim otomasyonu konusunda uzmanlaşmış endüstriyel otomasyon endüstrisinin önde gelen kurumlarından olan ESO Endüstriyel Otomasyon; makine otomasyonu, fabrika üretim proses otomasyonu, tasarım, projelendirme, uygulama, devreye alma ve satış sonrası servis hizmetlerinin sağlanması konularında çalışmaktadır. Şirket aynı zamanda pano tasarımı, pano montajı, elektrik genel bakımı ve kablolama ile ilgili taahhüt projelerinde de müşterilerinin güvenilir çözüm ortağıdır. ESO Endüstriyel Otomasyon, faaliyetlerini sürdürürken aşağıda bulunan maddeleri Kalite Politikası olarak benimsemektedir.

 • Projelerin tüm süreçlerinde müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini tam olarak karşılayarak güvenilir ve aranılan bir firma olmak
 • Çözüm Ortağı prensibi ile çalışarak müşterilerinin koşulsuz memnuniyetini sağlamak
 • Maliyetleri düşürmek ve kaliteyi sürekli arttırmak için teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek uygulamak
 • Başlanan her projeyi zamanında, en üst düzey tekniklerle ve teknolojilerle projesine tam uyumlu, istenen kalitede ve bütçe sınırları içinde eksiksiz tamamlayarak zamanında teslimat yapmak
 • En uygun, en doğru ve en ekonomik çözümleri en hızlı biçimde üreterek daha sonra ortaya çıkabilecek uygunsuzlukların önüne geçmek
 • 1. Sınıf ürün ve hizmet kalitesi çerçevesinde güvenilirliği yüksek ürünler üretilmesini sağlamak
 • Tüm çalışanların daha yetkin ve yeteneklerini en üst seviyede kullanabilen kişiler haline gelmeleri için kalite bilincini oluşturmak ve ekip çalışmasına önem vererek kalite düzeyini sürekli yükseltmek
 • Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili yasal ve diğer gerekliliklere, değişen şartlara uyum göstermek
 • ISO 9001 şartlarına ve yasalara uygun çalışmak

Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Politikamız

ESO Endüstriyel Otomasyon faaliyetlerini çevre duyarlılığını, çalışanların sağlık ve güvenliğini ilke edinerek gerçekleştirmektedir. Bu amaç doğrultusunda aşağıdaki temel unsurları taahhüt etmektedir:

 • Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili yasal kanun ve yönetmeliklere uymak
 • Sürekli gelişmeyi temel alarak, enerji ve doğal kaynakların etkin bir şekilde kullanımını sağlanmak ve kirlilik kaynaklarını önleyecek sistemler geliştirilmek, atıkların minimum seviye indirmek, geri dönüşümü sağlanmak, geri dönüşümü olmayan atıkların bertaraf edilmesi için gerekli tedbirleri almak.
 • Çalışanların her türlü iş kazaları ve meslek hastalıklarından korunmaları için gerekli tüm önlemleri almak,
 • Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemlerinin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak ve bilincin geliştirilmesi amacıyla çalışanları eğitmek
 • İşletmelerimizde iş kazası ve meslek hastalığı doğurabilecek etkenleri önceden tespit etmek, önlemler almak ve ortadan kaldırmak.

Faaliyet Raporları

2018 yılı faaliyet raporumuzu indirmek için tıklayınız.